Początek prowadzenia firmy a rozliczenia roczne z urzędem fiskalnym
Ostatnio dodane
Submitted by addmean on Wed, 04/06/2022 - 07:20
Obowiązkiem każdego biznesmena jest rozliczenie dochodów uzyskanych w przeciągu danego roku z tytułu prowadzonej firmy a także innych źródeł - o ile zostały uzyskane.
Author: Haylee Sherwood
Source: http://www.flickr.com
Author: Wheeler Cowperthwaite
Source: http://www.flickr.com
Zastosowanie właściwej deklaracji rocznej zależne jest od wybranych zasad opodatkowania firmy, które zostały zgłoszone do urzędu skarbowego. Dla każdej z dostępnych form opodatkowania stworzono odrębne blankiety służące do rozrachunku dochodów uzyskanych z odpowiednich źródeł. Powinniśmy również mieć na względzie, iż przy różnych metodach rozliczeń panują trochę odmienne zasady możliwych do potrącenia ulg. Rozliczenia roczne przy zasadach ogólnych podług skali podatkowej PIT-36. Z pewnością podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych wedle skali powinni wykorzystać do rozliczenia rocznego przychodów z działalności zeznanie PIT-36. Co istotne, w danym zeznaniu mogą zostać udowodnione zyski otrzymane tylko ze źródła objętego podatkiem (zobacz umowa barterowa) progresywnym. Jest to pomyślne rozwiązanie dla biznesmenów pracujących także na etat w innej firmie, gdyż na jednym formularzu powinny rozliczyć całość uzyskanych dochodów, a to oznacza mniej formalności.
Sporządzoną deklarację co do zasady powinno się donieść do należytego urzędu skarbowego do 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Blankiet przeznaczony jest również do rozliczenia dochodów dla jednostek rozliczających się wspólnie z współmałżonkiem czy też samemu wychowujących dzieci. Odmienne rozliczenie roczne pit wiążą podatników, którzy wyselekcjonowali podatek liniowy.
Co do reguły muszą oni rozliczyć przychody otrzymane z pozarolniczej działalności na blankiecie PIT-36L. Co ważne, jeśli biznesmen uzyskał przychody także z innych źródeł opodatkowania, wtenczas musi rozliczyć je na odrębnych blankietach.