Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/dreamingmoon.com.pl/includes/menu.inc).

Obowiązek dla każdego podatnika

Ostatnio dodane

Podatki PIT to dla wielu osób niezrozumiały oraz smutny obowiązek. Wiele z nich dotyczy innych podmiotów rozprawiających się rokrocznie, jednak nie każdy wie, co sumiennie każdy z nich oznacza i kogo dotyczy.


Jedna z deklaracji to PIT 38, który jest musem osób zbywających własne papiery wartościowe.
Sprawozdanie mają złożyć także osoby mające prywatne – poza działalnością gospodarczą – przychody pieniężne z tytułu na przykład zbycia pożyczonych papierów, pochodnych instrumentów finansowych lub udziałów w przedsiębiorstwach o osobowości prawnej. Najważniejsza jest data sprzedania papierów, a nie nabycia do nich praw.PIT 38 obejmuje także przejęcie udziałów w spółkach o charakterze prawnym lub wkładu w zrzeszeniach. Do niego zalicza się też źródła finansowe mające swoje pochodzenie poza granicami kraju. Deklaracje te zeznaje się co roku bezwarunkowo do ustalonego przez właściwe jednostki. Należy zapamiętać, iż w przypadku związku małżeńskiego tenże PIT każdy składa osobno.


strona www
Author: Kārlis Dambrāns
Source: http://www.flickr.com


Wyróżnia się też PIT 28, analogicznie z którym trzeba rozliczyć się z dochodów na prawach ryczałtu, dobre tego przykłady można znaleźć na stronie . Mogą skorzystać z niego osoby mające własną działalność gospodarczą, a także wspólnicy spółek cywilnych i jawnych. Ponadto deklaracja obejmuje również osoby rozliczające się z dochodów finansowych pochodzących na przykład z najmu oraz dzierżawy.
Ważne jest, by pamiętać, że rozliczeń przy pomocy PIT 28 można dokonywać jedynie po wcześniejszym oświadczeniu złożonemu do urzędu skarbowego o pozyskaniu nowych przychodów. Jeśli jednak podatnik wcześniej już wykorzystywał ryczałt, nie musi składać oświadczenia.